21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Dyrekcja
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
„Dzień bez plecaka”
21 marca w naszej szkole świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny pod hasłem „Dzień bez plecaka” zorganizowany przez Samorząd Szkolny. W tym dniu uczniowie zamiast plecaków przynieśli do szkoły ich bardzo ciekawe i oryginalne zamienniki. Wielu skorzystało z okazji i pokazało swoją kreatywność. Zamiast plecaków uczniowie przynieśli: walizki, nosidełka, skrzynki na narzędzia, worki, chlebaki. Inwencja twórcza niektórych uczniów przerosła nasze oczekiwania!
Dziękujemy za wspólną zabawę!
Pożegnanie Zimy - Powitanie Wiosny!
Wiosenny Spacer z Marzannami klas 1-3
Niech wiosna napełni nas wszystkich energią, radością i nadzieją na przyszłość!
Pasowanie na czytelnika
17 i 19 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów klas I na Czytelnika Biblioteki.
Dla pierwszoklasistów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję przez uczennice z klas IV i VI została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klas I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Dzień Świętego Patryka - konkurs
Rozstrzygnięcie konkursu z okazji Dnia Świętego Patryka
W kategorii klas I - III
I miejsce: Julia Szczepankiewicz, klasa I a
II miejsce ex aequo: Alan Łuczak, klasa II a
Wojciech Łagocki, klasa II a
W kategorii klas IV - VIII
I miejsce: Miłosz Szmidt, klasa VIII a
II miejsce: Jakub Gorczyca, klasa VIII a
III miejsce: Barbara Wypych, klasa VIII a
Dzień Świętego Patryka
17 marca z okazji Dnia Świętego Patryka na zajęciach języka angielskiego uczniowie klas młodszych poznali tradycje i symbole irlandzkie oglądajac filmy anglojęzyczne, klasy starsze samodzielnie referowaly wiadomości o tym święcie oraz brały udział w quizach.
"Duety chemiczne"
14 marca uczniowie klasy 8b wzięli udział w wojewódzkim konkursie "Duety chemiczne" w Pałacu Młodzieży. Zmagali się z chemią ogólną i nieorganiczną.
Trzymamy kciuki za wyniki!
Program „Mały Mistrz”
W naszej szkole od września do grudnia 2024 r. odbywały się zajęcia z programu „Mały Mistrz”.
Był on realizowany w ramach zajęć wychowania fizycznego uczniów klasy Ia, IIa i IIIa.Gratulujemy naszym małym mistrzom uzyskania dobrych wyników.
W ramach uczestnictwa w programie uczniowie otrzymali koszulki z logo programu.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W roku szkolnym 2024/2025 szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - Priorytet 3 (Kierunek interwencji 3.2) #NPRCZ.
Dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organu prowadzącego w łącznej wysokości 15 000 złotych zakupiono do biblioteki 397 nowych książek z czego 40% to lektury szkolne. Ponadto zakupione zostały ławki do czytelni oraz kącik z pufami i regałami ekspozycyjnymi dla najmłodszych klas.
Zgodnie z rozporządzeniem w okresie od września do grudnia zrealizowano różnorodne zadania czytelnicze:
Wrzesień – Dzień Głośnego Czytania;
Październik – obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych (konkurs „Mem biblioteczny”);
Listopad – Droga do niepodległości – działania upamiętniające odzyskanie niepodległości (quiz, wystawa książek tematycznych, zajęcia biblioteczne);
Grudzień – wypożycz, rozpakuj i daj się zaskoczyć (akcja świąteczna Wypożycz mnie w ciemno).
Działania promujące czytelnictwo będą kontynuowane do końca roku szkolnego 2024/2025. Zapraszamy serdecznie do udziału oraz do wypożyczania nowości wydawniczych.
8 marca - Dzień Kobiet
Sukces w konkursie recytatorskim
Laureatki Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Miłość w poezji”. Uczennice klasy VI A zakończyły sukcesem udział w kolejnym konkursie recytatorskim. Wiktoria Bazgier zajęła I miejsce, a Maria Szczepaniak III. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
2
Ferie zimowe :)
Nie ogarniam, nie daję rady, mam już dość – czyli kryzys psychiczny. Jak pomóc?
Kryzys psychiczny (emocjonalny) to szczególny rodzaj stresu, stan zachwiania równowagi psychicznej, emocjonalnej i fizjologicznej. Powstaje w wyniku trudnych /dużych / skomplikowanych wydarzeń życiowych. Wpływa na światopogląd danej osoby oraz znane jej wartości, zaburza dotychczasowe funkcjonowanie. Kryzys psychiczny może być sytuacyjny, rozwojowy, egzystencjalny, środowiskowy.
To stan, w którym mamy wrażenie, że tracimy grunt pod nogami i uważamy, że to co się dzieje, nas przerasta. „NIE DAM JUŻ RADY, NIE MAM SIŁY”. Jesteśmy przekonani, że na pewno nie damy sobie rady z daną sytuacją. Grunt pod nogami można utrzymać, jeśli wiemy, co my możemy zrobić sami albo do kogo zgłosić się po pomoc.
Każdy z nas jest inny i potrzebuje odmiennego rodzaju wsparcia, natomiast w sytuacji kryzysu psychicznego najbardziej potrzebujemy zrozumienia, poczucia bezpieczeństwa i przekonania, że nie jesteśmy sami.
NIE JESTEŚ SAM! NIE ZWLEKAJ! ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC!
NUMERY POMOCOWE - Do kogo się zwrócić o pomoc?
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Numer działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pod ten numer mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. W celu otrzymania wsparcia możesz skontaktować się także za pośrednictwem czatu na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl.
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod ten numer. Telefon działa 7 dni w tygodniu całodobowo. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.
800 080 222 – Całodobowa infolinia Fundacji ITAKA
Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Możesz skontaktować się także przez stronę: www.liniadzieciom.pl.
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo pod adresem: niebieskalinia@niebieskalinia.info Kontaktując się z „Niebieską Linią”, uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
801 615 005 – Dyżurnet.pl
Pod tym numerem można zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś nielegalne treści. Niepokojące Cię treści możesz też zgłosić poprzez stronę www.dyzurnet.pl, lub e-mailowo: dyzurnet@dyzurnet.pl.
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania
To numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami lub uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codziennie od 16:00 do 21:00, z wyjątkiem świąt państwowych.
DLA RODZICÓW
Każdy nierozwiązany kryzys może prowadzić do poważnych destrukcyjnych zmian w życiu człowieka. Obecność dorosłego opiekuna jest niezbędna, kiedy z kryzysem mierzy się dziecko/nastolatek. Rolą rodziców jest bycie wtedy blisko, wspólne szukanie rozwiązania, wyciągniecie pomocnej dłoni, nawet jeżeli czują wewnętrzny sprzeciw.
Poradnik dla Rodziców - dziecko w kryzysie
Bezpieczne Ferie
Bezpieczne ferie
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu 11 lutego 2025 roku przeprowadziła zajęcia profilaktyczno – prewencyjne w zakresie bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu online.
7
Zimowy przegląd twórczości dziecięcej
13 lutego odbył się Zimowy przegląd twórczości dziecięcej. Uczniowie klas I-III mogli zaprezentować swoje zdolności wokalne, recytatorskie, plastyczne oraz literackie. Tematem przewodnim wszystkich kategorii konkursowych była zima. Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie oraz gratulujemy zwycięzcom!
Laureaci konkursu literackiego
1 miejsce- Adam Dragon, kl.1b
2 miejsce- Roksana Goniewicz, kl.1a
3 miejsce- Wiktora Żegocka kl.2a
Laureaci konkursu plastycznego
1 miejsce- Melania Prusaczyk kl.1b, Roksana Goniewicz kl.1a
2 miejsce- Wiktora Żegocka kl.2a Barbara Bochno kl.1b
3 miejsce- Marika Zapora kl.3b Milena Gemza kl.3a
Wyróżnienia - Fabian Bal kl.1b, Nikola Sadowska kl.2b, Adam Dragon kl.1b, Borys Rokita kl.1b, Nina Wawrzkiewicz kl.1b, Aleksander Stachura kl.1b, Hanna Styczyńska kl.3b.
Laureaci konkursu recytatorskiego
1 miejsce- Klimenti Lomako kl.3b
2 miejsce- Marika Zapora kl. 3b, Barbara Bochno kl.1b
3 miejsce- Konstanti Plakhov kl. 1b, Nina Wawrzkiewicz kl.1b
Wyróżnienia - Roksana Goniewicz kl.1a, Adam Dragon kl. 1b
Laureaci konkursu wokalnego
1 miejsce- Adam Dragon kl.1b
2 miejsce- Lena Domagała kl.3b, Roksana Goniewicz kl.1a
3 miejsce- Julia Druciarek kl.2b
Wyróżnienia - Antonina Malmur kl.2b, Barbara Bochno kl.1b, Zuzanna Błachucka kl.3a, Alicja Zapora kl.3a, Nadia Kańtoch kl. 3a
18
Dzień Bezpiecznego Internetu
W dniach od 10 do 14 lutego będziemy obchodzić Tydzień Bezpiecznego Internetu. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z sieci.
Na lekcjach informatyki uczniowie sprawdzili swoje wiadomości przechodząc przez >>>escape room<<<
162. rocznica Powstania Styczniowego
9 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 162. rocznicy Powstania Styczniowego.
Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, w pobliżu budynku dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, miała miejsce jedna z symbolicznych bitew stoczona nocą z 6 na 7 lutego 1863 roku. Dzięki bohaterskiej postawie polskich oddziałów pod dowództwem płk. Apolinarego Kurowskiego, budynki sosnowieckiego dworca zostały opanowane, co pozwoliło na kontrolę okolic przez administrację powstańczą przez dwa tygodnie. Biało-czerwone polskie flagi powiewały na obiektach publicznych, świadcząc o dążeniu do niepodległości i wolności.
Dzisiaj, pamięć o Powstaniu Styczniowym stanowi nie tylko hołd dla bohaterów walki o wolność, ale również inspirację dla kolejnych pokoleń, przypominając o wartościach patriotycznych i determinacji w dążeniu do niepodległości.
Sukces w konkursie recytatorskim
Uczennice klasy VIa uczestniczyły w Miejskim Konkursie Recytatorskim "Zimowe spotkania z poezją" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 45 w Sosnowcu. Maria Szczepaniak zajęła II miejsce, a Wiktoria Bazgier otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!
Wyniki 𝟏𝟎. 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗶 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 „𝗦𝗼𝘀𝗻𝗼𝘄𝗶𝗲𝗰𝗸𝗶 𝗟𝗶𝗱𝗲𝗿 𝗘𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗶” - I etap
Poznaliśmy 𝘄𝘆𝗻𝗶𝗸i 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗲𝗴𝗼 𝗲𝘁𝗮𝗽𝘂 𝟏𝟎. 𝗲𝗱𝘆𝗰𝗷𝗶 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝘂 „𝗦𝗼𝘀𝗻𝗼𝘄𝗶𝗲𝗰𝗸𝗶 𝗟𝗶𝗱𝗲𝗿 𝗘𝗸𝗼𝗹𝗼𝗴𝗶𝗶”.
Nasza szkoła uplasowała się na II miejscu!
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Prosimy o włączenie się w zbiórkę baterii w drugim etapie, który trwa do 31 marca.
Archiwum Aktualności