Akcja charytatywna MOTOMIKOŁAJE 2024
Nasza szkoła przyłącza się do akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Motocyklowe „DAWCY UŚMIECHU” oraz grupę Moto Fan Sosnowiec.
MOTOMIKOŁAJE 2024
Mikołajkowa Charytatywna Zbiórka Słodyczy Dla Podopiecznych z Domów Dziecka.
Jeżeli i Ty chcesz zostać Świętym Mikołajem i tym samym wesprzeć akcję, możesz zakupić coś słodkiego, napój (max 0,33 ml), środki czystości, przybory szkolne lub gry i zabawki.
Akcja trwa od 26.10.2024 do 6.12.2024, jednak ze względu na czas potrzebny na dostarczenie darów, w naszej szkole akcja zakończy się 4.12.2024 r.
Dary proszę zostawiać przy dyżurce szkoły.
Pamiętaj, każda pomoc się liczy i nawet najmniejszy upominek sprawi radość!
Podziel się dobrem i spraw, aby dzięki Tobie inni poczuli Magię Świąt.
Pamiętamy o bohaterach
Uczniowie naszej szkoły sprawują opiekę nad grobami poległych żołnierzy AK i emisariusza powstania styczniowego.
Umyli pomniki, usunęli chwasty oraz zeschłe liście. W tak piękne i szlachetne przedsięwzięcie włączyli się uczniowie z klasy: VIIIa i VIIIb.
Uczniowie dbają, by groby były utrzymane w czystości, dając tym świadectwo pamięci o tych ludziach, gdyż ich historie są integralną częścią historii naszego kraju i świadczą o naszej tożsamości narodowej.
1
Wyniki szkolnego konkursu "Znam drzewa"
W pażdzieniku ochodziliśmy w naszej szkole "Swięto drzewa". Odbyły się również dwa konkursy "Znam drzewa". A oto zwycięzcy!
Konkurs wiedzy:
I miejsce: Antoni Gurdek kl.6b
II miejsce: Dominik Kosiński kl. 7b
III miejsce: Eryk Łuński kl. 6b; Kacper Błachucki kl. 7bKonkurs na plakat:
I miejsce Blanka Kozłowska kl. 5a
II miejsce: Jakub Jabłoński kl. 4cSerdecznie gratulujemy zwycięzcom!
organizatorzy:
E. Pawłowska, A. Bugaj1
Wycieczka klasy 7a
29 października klasa 7a pojechała do WAŻNEGO MIEJSCA w Bytomiu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach pt. "Tajemnice ciemności". Celem zajęć było wprowadzenie młodzieży w świat ciemności i zrozumienia ludzi niewidzących. Młodzież dowiedziała się jakiej pomocy oczekują od nas niewidomi i jak skutecznie im pomagać w sytuacjach życiowych.
2
Igrzyska Młodzieży w Badmintonie Dziewcząt
25 października nasze reprezentantki: Agata Grochala, Maja Kowalik i Kornelia Kucharska uczestniczyły w Igrzyskach Młodzieży w Badmintonie Dziewcząt. Rozgrywki zakończyliśmy na IV miejscu w Sosnowcu. Walka była bardzo wyrównana i do podium zabrakło nam 1 punktu.
Serdecznie gratulujemy dziewczętom!!!
Igrzyska Młodzieży w Badmintonie Chłopców
24 października odbyły się Igrzyska Młodzieży w Badmintonie Chłopców. Naszą szkołę reprezentowali Artur Jachym i Adam Wrona. Po bardzo wyrównanej i zaciętej walce zawody zakończyliśmy na IV miejscu w Sosnowcu. Do podium zabrakło tak niewiele.
Serdecznie gratulujemy naszym chłopakom!!!
Udział w akcji "Czyste Zielone Miasta"
26 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu - akcji "Czyste Zielone Miasta" zorganizowanym przez Ogród Botaniczny-Zoologiczny CEE Egzotarium i Stowarzyszenie Lepsza Polska. Celem tej akcji jest szerzenie świadomości i postaw ekologicznych. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych warsztatach: przesadzanie roślin, dekorowanie ceramicznych doniczek, tworzenie bomb roślinnych z nasion.
Nadleśnictwo Siewierz wręczało sadzonki, które uczniowie zabrali ze sobą w celu sadzenia ich w wybranym przez siebie miejscu. Również razem z Prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, posłem Mateuszem Bochenkiem i radną Małgorzatą Pogodą-Mendakiewicz sadzili młode dęby na terenie ogrodu Egzotarium. Uczniowie próbowali swoich sił w robieniu witraży z jesiennych liści i rozwiązywaniu zagadek ekologicznych. Zwieńczeniem tej ekologicznej imprezy było zwiedzanie ekspozycji Egzotarium i możliwość zrobienia sobie zdjęcia z karaczanem Madagarskarskim. To był miło i pożytecznie spędzony czas. Było wspaniale!!!
Wycieczka klas czwartych
Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w pięknej lekcji przyrody w sosnowieckim Ogrodzie Zoologiczno-Botanicznym. Piękne zdjęcia i piękne wspomnienia!
MBO - projekty
Nasza szkoła bierze udział w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim. Do 25 października uczniowie naszej szkoły zgłosili następujące projekty:
1."Nowe nagłośnienie" - Zofia Śmietana
2."Nauka na leżakach" - Barbara Wypych
3."Strefa relaksu "- Marta Bernstock
4."Wideodomofon z dwoma monitorami do świetlicy oraz sekretariatu" - Aleksandra Szostak
5."Dmuchawy" - Bartłomiej Roman
6."Leśna Strefa Relaksu" - Kacper Mendakiewicz.7. "Nagłośnienie szkolne" - Miłosz Szmidt
Następnie szkolna komisja oceni projekty pod względem możliwości realizacji oraz sprawdzi kosztorysy.
W kolejnym tygodniu autorzy projektów będą prezentować społeczności szkolnej swoje pomysły.
Od 4 do 8 listopada odbędzie się głosowanie (każdy uczeń może oddać tylko jeden głos).
Ogłoszenie wyników odbędzie się 15 listopada.
"Nie przegap szansy - sam zdecyduj!"
21 października - rajd
Dzisiejszy rajd do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej "Skamieniałe Miasto" to, nie tylko aktywny wypoczynek, ale również lekarstwo dla naszych zmysłów. Zakątek tajemniczych legend ukrytych w skałach tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Skamieniałe Miasto to prawdziwy skarb Pogórza Ciężkowickiego. Znajdujące się tam wychodnie skalne, formowały się dziesiątki milionów lat temu, co już samo w sobie budzi niemały podziw. Całość zachwyca bogactwem form o okazałych wymiarach, jak np. baszty i warownie oraz rozbudzających wyobraźnię kształtach np. czarownica, borsuk, czy piramidy. W tak nietypowym miejscu właśnie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w grze terenowej, gdzie rozwiązywaliśmy tajemnice tego urokliwego miejsca.
Program "Mały Mistrz"
Klasa 3a w roku szkolnym 2024/25 uczestniczy w programie "Mały Mistrz" Uczniowie już zdobyli pierwszą sprawność "Lekkoatlety"
Bezpieczne grzybobranie
Ministerstwa Zdrowia oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu przypomina zasady bezpiecznego grzybobrania.
Grzyby mają wielu zwolenników. Znalazły miejsce w naszej tradycji kulinarnej ze względu na swój charakterystyczny smak. Niestety niektóre gatunki zawierają substancje silnie trujące dla człowieka. Co roku wielu amatorów grzybobrania pada ofiarą trujących grzybów.
Pamiętaj o kilku zasadach bezpiecznego grzybobrania…
- Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
- Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby . Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
- Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących, więc ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
- Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwienie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak (istnieją gatunki śmiertelnie trujące posiadające przyjemny, słodkawy smak np. Amanita phalloides, Amanita verna).
- Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych reklamówek – grzyby szybko się w nich psują, co grozi zatruciem.
- Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów (np. przy zakładach produkcyjnych czy drogach o dużym natężeniu ruchu), ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
- Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
- Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Jeśli wątpliwości pojawią się później, skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
…oraz o kilku zasadach konsumpcji
- Jedzenie grzybów, szczególne leśnych, jest niewskazane dla małych dzieci oraz osób cierpiących na zaburzenia układu pokarmowego.
- Nie należy spożywać grzybów w zbyt dużych ilościach, ponieważ są ciężkostrawne. Może to być również niebezpieczne ze względu na stopień skażenia owocników metalami ciężkimi, które mogą kumulować się w naszych organizmach.
- Nie należy spożywać grzybów na surowo – może to wywoływać dolegliwości trawienne i zatrucia. Pamiętaj, aby odpowiednio przyrządzić grzyby!
- Pamiętaj, że niektóre rodzaje grzybów mogą powodować zatrucia w połączeniu z alkoholem! (np. borowik ponury, czernidlak pospolity)
- Jeżeli po spożyciu grzybów pojawią się u Ciebie nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcze mięśni, podwyższona temperatura – niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza.
Pamiętaj!
W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa samopoczucia, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Lekarz wezwany w porę może uratować Ci życie!
Jeżeli nie jesteś pewien, czy grzyb, który znalazłeś, jest jadalny – nie ryzykuj! Nawet najbardziej doświadczonym grzybiarzom przytrafiają się pomyłki, które mogą być tragiczne w skutkach!
Sukces w Igrzyskach Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt
15 pażdziernika nasza reprezentacja piłki nożnej dziewcząt wzięła udział w rozgrywkach eliminacyjnych Igrzysk Młodzieży. Dziewczęta zakończyły te rozgrywki na I miejscu awansując do finału.
18 października odbyły się rozgrywki finałowe. Po zaciętej walce, zdobyliśmy brązowy puchar Igrzysk Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt.
Serdecznie gratulujemy dziewczętom: Agacie Grochali, Julii Drygierczyk, Nadii Kowalczyk, Dianie Dovhanyk, Agacie Ogryzko, Aleksandrze Szewczyk, Kornelii Kucharskiej, Alicji Walendzik, Ewie Wleciał
Rekord resuscytacji krążeniowo - oddechowej
#rekordrur
16 października wzięliśmy udział w biciu rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.Wydarzenie to organizowane jest pod patronatem WOŚP w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować”.
Uczniowie wraz z nauczycielami wykazali się ogromnym zaangażowaniem. W akcji wzięli udział uczniowie klas I-IV.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tą akcję.
16
Wycieczka klasy 3b
Korzystająć z pięknej jesiennej pogody uczniowie klasy 3b wybrali się na wycieczkę do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Uczestniczyli tam w warsztatach "KOLEJARSKI FACH", podczas których poznali pracę kolejarzy. Czekało tam na nich wiele atrakcji: przejazd zabytkowym pociągiem, zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków stacji - lokomotywowni, poznanie działania zwrotnicy oraz sygnałów, którymi posługują się kolejarze oraz zawody na drezynach o tytuł „Najlepszej Drużyny Parowozowej”. Na zakończenie wizyty w tym niezwykłym miejscu dzieci smażyły kiełbaski przy ogniasku. To była wspaniała wyprawa!!!
Gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej
14 października w sali widowiskowo-koncertowej Szkoły Muzycznej odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystej gali dyrektorom oraz nauczycielom sosnowieckich szkół i placówek oświatowych za wzorowe wykonywanie obowiązków. zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta W gronie wyróżnionych znalazła się Pani dyrektor Agnieszka Knol oraz nauczyciel informatyki p. Ilona Wąsowicz.
W poprzednich latach Nagrodę Prezydenta Miasta Sosnowca otrzymali: Pani Barbara Brzezoń - 2023 r., Pani Edyta Kołton – 2022 r. oraz Pani dyrektor Agnieszka Knol – 2020 r.
Serdecznie gratulujemy Pani dyrektor oraz wyróżnionym nauczycielom!
Życzymy im dalszych sukcesów oraz satysfakcji z pracy dydaktyczno-wychowawczej.2
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie