Z okazji zbliżających się mikołajek, uczniowie z klasy 1a i 2a wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na przedstawienie pt: ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" oraz na spotkanie ze św. Mikołajem.
Dyrekcja
Wycieczka klasy 1a i 2a
Szkolny Klub Europejski
Na jednej z gazetek szkolnych umieszczone zostały działania Szkolnego Klubu Europejskiego.
Uczniowie klasy 4b wykonali piękną flagę Unii Europejskiej i zapoznali się z nazwami krajów członkowskich. Opracowali także legendy pochodzące z krajów UE poznając różne ciekawostki, wierzenia oraz nowe fakty. Inspirującym i zaskakującym było to, że odszukiwane i odczytywane historie często były uczniom znane, natomiast ich pochodzenie już nie.
Maski, które dodatkowo ozdobiły gazetkę zostały wykonane przez uczniów klasy 5b i 5c, podczas analizy wpływu antyku oraz starożytnej Grecji i Rzymu na kulturę europejską.
„Andrzejki”- czas wróżb i przepowiedni
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak właśnie było też w naszej szkole. Wieczór andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę „Andrzejkowych Wróżb”. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu przedpołudnie 28 listopada. Klimat Andrzejek był wyczuwalny od samego rana, dzięki wyjątkowej dekoracji.Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość” dzięki wróżbom z kubeczków, kart, run. Kwiaty, kości i kolory pozwoliły dowiedzieć się, co czeka nas w niedalekiej przyszłości i jaki kamień będzie nam w tym roku sprzyjał. Sercowe wróżby ujawniły chętnym imię przyszłej sympatii.
Zabawy, radości oraz uśmiechów było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Tydzień Edukacji Globalnej 2024: „DziałajMY dla PlaneTY”
W ramach tegorocznych obchodów europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej 2024 oraz w nawiązaniu do hasła „Globalne współzależności w naszej szkole” uczniowie klasy piątej wykonali gazetkę opisującą globalne współzależności wybierając z materiałów przygotowanych przez PAH te przykłady, które są im znane ze środowiska szkolnego. Gotowa, kolorowa gazetka zawisła na korytarzu szkolym, aby mogli zobaczyć ją wszyscy chętni.
Uczniowie klas IIa, IIIa i III b wraz ze swoimi wychowawcami pracujac z zeszytem ćwiczeń o globalnych współzależnościach „Świat wokół nas” poznali losy nietoperza Nikodema, rodziny Jeży i zwierząt z Sosnowego Lasu. Dzięki bajkom i ich bohaterom uczniowie mogli lepiej zrozumieć różne perspektywy patrzenia na świat, zmiany klimatyczne, problem migracji.
Siódmoklasiści wzieli udział w przygotowanej przez pedagoga i psychologa szkolnego grze szkolno-terenowej „Plecak pełen współzależności”. Klasy podzielone na trzy drużyny odkryły historię ukrytą w plecaku. Poznając losy rodziny z Sudanu Południowego krok po kroku dostrzegali wokół globalne współzależności. Zespoły śledzące losy wybranego członka rodziny przechodziły przez kolejne stacje z zadaniami. Każda drużyna miała inny zestaw zadań. Zadania wywoływały uśmiech, dawały satysfakcje uczestnikom. Pozwoliły również spojrzeć na trudy codzienności z szerszej perspektywy. Uczniowie w końcowym etapie gry z zebranych kart historii stworzyli cała historię. W trakcie dyskusji zwrócili uwagę na łaczące nas wspólne cechy. Odkrywcze okazało się, że łączy nas wiele wspólnych pragnień, marzeń codziennie wykonywanych zadań. Jeden z uczniów powiedział: „My i oni to jedno. Nie różnimy się za bardzo. My mamy szkołę, swoje hobby. Nasi rodzice pracują, dbają o nas – walczą, by było nam jak najlepiej. Ta rodzina – podobnie.”
Współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w Sosnowcu
Uczniowie klasy 7c uczestniczyli w zajęciach „Umiejętności, a zawód” prowadzonych przez pracownika Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu. Podczas zajęć uczniowie wskazywali, jak ważne są czynniki takie jak: zainteresowania, predyspozycje, talent, zdolności, umiejętności, temperament, cechy charakteru, postawy, stan zdrowia, przy wyborze przyszłego zawodu.
doradca zawodowy
Dorota Zalas
Projekt Krokus
Projekt Krokus to bardzo ważna społeczna inicjatywa rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Edukation Trust Ireland. Jej celem jest upamiętnienie ponad 1,5 miliona dziecięcych ofiar Holocaustu, a także pamięć o innych ofiarach ludobójstwa.
W ramach tego projektu, uczniowie co roku sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów, które zakwitają na początku wiosny. Ich kwitnienie ma wymiar symboliczny, ponieważ przetrwały zimę i jako pierwsze zakwitają oraz przypominają żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w okupowanych krajach.W tym roku szkolnym, również nasza szkoła, ponownie przyłączyła się do kolejnej edycji Projektu Krokus.
Projekt BohaterOn
Nasza szkoła w roku szkolnym 2024/2025 ponownie przystąpiła do projektu BohaterOn - ogólnopolskiej kampanii, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX w. Akcja jest organizowana od 2016 r. przez Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów. Ich działaniom przyświeca hasło: "Pamięć - Edukacja - Pomoc".
BohaterOn promuje dzieje naszego narodu oraz historię ludzi, którzy walczyli za ojczyznę, nie chcieli zostać bohaterami, ale ich postawy są godne naśladowania.
„Moja Niepodległa” – gala rozdania nagród
13 listopada w Przystanku Otwartej Kultury Kazimierz odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie IV edycji konkursu "Moja Niepodległa" zorganizowanego przez Radną Rady Miejskiej Małgorzatę Pogodę-Mendakiewicz pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Arkadiusza Chęcińskiego i Posła na Sejm RP Mateusza Bochenka.
Uczniowie naszej szkoły licznie i z powodzeniem wzięli udział w konkursie - zarówno w części plastycznej jak i literackiej.
Część literacka:
II miejsce - Antoni Gurdek - klasa VIb;
III miejsce - Julia Ptak, Eryk Łuński - klasa VIb;
wyróżnienia: Joanna Horzelska, Dawid Cichowicz, Szymon Godzic, Michał Jachym - klasa VIb.
Część plastyczna:
II miejsce Kacper Matusik - klasa VIb;
III miejsce - Jakub Zawieruszka - klasa IVb;
wyróżnienie - Oliwia Wadowska - klasa VIb, Mateusz Boroń - klasa IVb.Gratulujemy!!!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Nasi uczniowie dziś od samego rana świętowali "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka". Wszystkich wchodzących, rankiem do szkoły, witała radosna muzyka – "Piosenka o prawach dziecka" w wykonaniu Małej Orkiestry Dni Naszych. Korytarze i ławki szkolne zaniebieściły się, bo wielu z nas ,solidaryzując się z ideą akcji, zadbało o strój w niebieskim kolorze.
W klasach uczniowie z wychowawcami poznajac założenia Konwencji Praw Dziecka, przygotowali łańcuchy praw i tarcze, które chronią dzieci.
Na długich przerwach rozwiazywali quizy ze znajoności praw dziecka, radośnie pozowali w tematycznej fotobudce i wzięli udział w głosowaniu na najważniejsze prawo. Zdaniem zdecydowanej większości społeczności uczniowskiej ranking najważniejszych praw przedstawia się następująco:1.Prawo do posiadania rodziny
2. Prawo do wolności
3. Prawo do życia i Prawo do zabawy (ex aequo trzecie miejsce).W trakcie przerwy o 11:30 stworzyliśmy Najdłuższy Łańcuch Praw Dzieci przebiegajacy przez główny korytarz szkolny i klatkę schodową. Każdy kto za nim podążył mijając przygotowane stanowiska trafił na Strażników dzierrzących w rękach ochronne Tarcze.
Znamy swoje prawa i dzisiaj to udowodniliśmy wspólnie działając i zgodnie bawiąc się radośniekoordynatorzy
Edyta Kołton
Ewelina Jelonek- Adamczyk
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
20 listopada to wyjątkowy dzień - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
W trakcie długich przerw, na korytarzach szkolnych, uczniowie będą mogli rozwiązać quizy wiedzy o prawach dzieci, zrobić zdjęcie w tematycznej fotobudce, zagłosować na najważniejsze ich zdaniem prawo. Wspólnie stworzymy łańsuch praw dzieci i wykorzystując przygotowane tarcze, pokażemy wszystkim, że znamy swoje prawa i potrafimy się chronić.
Jeśli interesuje Cię tematyka praw dziecka koniecznie musisz zapoznać się z materiałami opracowanymi przez UNICEF, które tu udostępniliśmy:
- Prawa dziecka – czym są i jak je rozumieć?
- Konwencja o prawach dziecka
- Plakat – Konwencja o prawach dziecka
- Ksiażeczka o prawach dziecka dla najmłodszych
Tydzień Edukacji Globalnej 2024: „DziałajMY dla PlaneTY”
Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się co roku w trzecim tygodniu listopada (od 18 do 24 listopada 2024 r.).
Celem akcji jest zrozumienie współczesnych wyzwań oraz pobudzenie do nadziei i działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata.
W ramach obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej z Polską Akcją Humanitarną realizujemy zadania pod hasłem „Globalne współzależności w naszej szkole”.
Główne cele akcji to:
- wyjaśnienie, czym są globalne współzależności i wzmocnienie kompetencji w ich dostrzeganiu w codziennym życiu,
- budowanie poczucia współodpowiedzialności za otaczający nas świat;
- pobudzenie do nadziei, krytycznego myślenia i działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata.
Udział w "Festiwalu zawodów" w CKZiU
14 listopada uczniowie klas 8A i 8B uczestniczyli w "Festiwalu zawodów". Udział w tym wydarzeniu, stał się okazją do zapoznania się z zawodami, które oferuje Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Nasi uczniowie mieli możliwość wykonania prostych prób pracy charakterystycznych dla określonego zawodu. Zdobyte w ten sposób certyfikaty brały udział w loterii z nagrodami. Podczas festiwalu nasi ósmoklasiści mogli porozmawiać z uczniami, którzy aktualnie kształcą się w CKZiU. Wydarzenie było także okazją do poznania nowości edukacyjnych CKZiU, które dostępne będą już od września 2025 r.- technik awionik, technik budownictwa kolejowego, technik gospodarki nieruchomościami. "Festiwal zawodów" z pewnością ułatwi ósmoklasistom podjęcie decyzji dotyczących wyborów edukacyjnych i zawodowych.
doradca zawodowy
mgr Dorota Zalas10
Młodzieżowy Budżet Obywatelski
8 listopada w naszej szkole odbyło się głosowanie na jeden z 6 projektów, które wpłynęły do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział 235 uczniów. W tym 234 głosy były ważne.
Zwyciężył projekt "Nagłośnienie szkolne" - 143 głosy.Gratulujemy autowi projektu Miłoszowi Szmidtowi oraz dziękujemy wszystkim uczniom,
którzy zaangażowali się w napisanie projektów.
Podziękowanie
Szanowni Państwo,
chcieliśmy bardzo podziękować za aktywne włączenie się do akcji „Szkoły Pełne Talentów” - zorganizowanej przez sieć sklepów dyskontowych LIDL.
Z radością informujemy, że 2250 talenciaków wymieniliśmy na piłki (12 +10) oraz szarfy, które będą wykorzystywane przez wszystkich uczniów podczas gier i zabaw sportowych.
DZIĘKUJEMY!!!
Dyrektor szkoły
Agnieszka Knol
Wojskowe Centrum Rekrutacji - prelekcja
12 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas siódmych i ósmych z żołnierzami. Podczas prelekcji przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ɓędzinie zapoznali uczniów z atrakcyjnymi i innowacyjnymi formami podjęcia pracy i służby.
2
Święto Niepodległości
8 listopada 2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
"Ojczyzno ma" - pieśń patriotyczna w wykonaniu szkolnego chóru
"Szkoła do hymnu" 2024
„Szkoła do hymnu” to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży, w której placówki oświatowe śpiewają 4 zwrotki hymnu narodowego.
W tym roku, w piątek 8 listopada o godz. 11:11, podczas akademii z okazji obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wszyscy uczniowie odśpiewali hymn narodowy.
Zebrania z wychowawcami
NFZ - Gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny
NFZ radzi co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny
Poniżej publikujemy materiały edukacyjne przygotowane przez NFZ.
Szanowni Państwo,
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne.
Film: „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”
-praktyczne wskazówki, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku
Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?Gdzie szukać pomocy?
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:- I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
- II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
- III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych
Nie potrzebujesz skierowania!
Znajdź placówkę najbliżej Ciebie!
Sprawdź interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajdą Państwo również w naszym Poradniku Pacjenta „Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym”, dostępnym na stronie NFZ.
Projekt "Młode Głowy"
W tym roku szkolnym będziemy realizować projekt "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Projekt został opracowany przez zespół ekspertów z dzieciny psychologii, we współpracy z fundacją UNAWEZA, a jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w otwartej rozmowie o zdrowiu psychicznym oraz o tym, jak dbać o higienę cyfrową i bezpieczeństwo w sieci.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą fundacji, skierowaną do Rodziców:https://mlodeglowy.pl/kompendium/jestem-rodzicem/ oraz na stronie internetowej Parenteen.pl.
Więcej informacji znajduje się na szkonej stronie projektu
szkolny koordynator
p. Edyta Kołton
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie