• WOLONTARIAT

•

Głównym celem szkolnego wolontariatu jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Wolontariat rozwija zainteresowania uczniów, umiejętności społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych, kształtujących kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka

Nasze zadania:

• Akcje i konkursy propagujące wolontariat
        • Pomoc kolegom i koleżankom (pomoc w odrabianiu lekcji,  zabawy,  gry planszowe),
        • Pomoc ludziom chorym, starszym, samotnym (np. zakupy, akcja Wkręć się w pomaganie! -  nakrętki;  Wyprawka dla żaka)
        • Pomoc i opieka nad bezdomnymi  zwierzętami (zbiórka karmy, koców, zabawek - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Milowicach), zbiórka żołędzi i kasztanów dla zwierząt w Mini Zoo w parku J. Kuronia w Kazimierzu Górniczym.

ROK SZKOLNY 2021/2022

2022-03-30 - Pomoc Ukrainie

2022-03-04 - Nasi uczniowie wraz z rodzicami włączyli się w pomoc Oli, która jest uczennicą Sosnowieckiego Ekonomika. Wszystkie zebrane rzeczy przekazaliśmy Fundacji „Po Pierwsze”. Dziękujemy za okazane wsparcie - warto pomagać!

Michał Wiśniewski to jeden z ambasadorów akcji „Szafowanie". Wokalista Ich Troje nie pierwszy raz wspiera akcje charytatywne na terenie Sosnowca.

We współpracy z fundacją odzież ta zostanie przekazana firmie, która płaci za każdy kilogram materiałów. Zgromadzone w ten sposób fundusze zostaną przekazane na cel, jakim jest operacja Oli.

2022-01-30 - Udział w 30. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wolontariuszki  z naszej szkoły z klas 8A, 8B, 8D oraz 7c dzielnie wspierały jubileuszową zbiórkę prezentując przygotowane układy taneczne. Uczennica 7B umiliła czas swoim pięknym śpiewem.

W grudniu i styczniu uczniowie klas ósmych prowadzili dla dzieci świetlicowych zajęcia taneczne oraz czytelnicze

2021-12-23 - W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta” nasi uczniowie przygotowali smakowite, korzenne wypieki, którymi obdarowali sąsiadów oraz swoich bliskich. Wykonali również dla przyjaciół sąsiadów piękne kartki bożonarodzeniowe z życzeniami świątecznymi. Pomagali starszym osobom zrobić przedświąteczne zakupy. Uczniowie pamiętali także o bezdomnych zwierzętach, dla których zebrali mnóstwo kilogramów karmy.

<<<zobacz zdjęcia<<<

2021-12-09  - Szlachetna Paczka 2021

Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz wsparciu rodziców i nauczycieli udało się nam odpowiedzieć na wszystkie potrzeby wybranej rodziny z Będzina. Przekazaliśmy 26 paczek, w których znajdowały się środki czystości, produkty kosmetyczne i higieniczne dla dzieci. Ubrania dla całej rodziny, kilka kompletów pościeli, prześcieradła, ręczniki, koce oraz zabawki i przybory szkolne. Bardzo duże ilości żywności oraz słodycze. Ponadto podarowaliśmy 2 bony do salonu fryzjerskiego, bon do serwisu rowerowego, bon do CCC o wartości 600 zł, pralkę, drzwi, uchwyt oraz tonę węgla,

Z góry dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!

Koordynatorzy zbiórki: p. M. Słabowska i p. K. Stempniak

Zbiórka karmy, zabawek, środków czystości dla porzuconych i bezdomnych zwierząt

2021-10-30/31 - Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję sosnowieckiej kwesty zorganizowanej przez stowarzyszenie „Ku Pamięci”. Ta wspólna inicjatywa Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnego Klubu im. Armii Krajowej miała szczytny cel – zbiórkę pieniędzy na renowację nagrobka Stefana Mrokowskiego pierwszego prezydenta niepodległego Sosnowca.

Prowadzenie zbiórki monet w ramach akcji „Góra grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo Nasz Dom

Od 25 września, w każdą sobotę, nasi wolontariusze dzielnie wspierają organizację parkrun Park Miejski Sosnowiec

Zbiórka kasztanów i żołędzi dla podopiecznych MINI ZOO w Parku im. Jacka Kuronia

29.06. 2021 r. - Szkolne Koło Wolontariatu prowadziło zbiórkę środków czystości oraz artykułów medycznych na potrzeby Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu. Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz wsparciu rodziców udało nam się zebrać ogrom darów, które 29.06. dostarczono do Hospicjum.

STARSZE AKCJE I DZIAŁANIA

24 lutego 2020 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty w wolontariatu prowadzone przez pana Krzysztofa Włodka  z Regionalnego  Centrum Wolontariatu w Katowicach. Uczestnicy w grupach opracowywali i prezentowali  swoje pomysły na szkolny wolontariat.

W drugim semestrze wznawiamy akcję zbierania nakrętek. Tym razem wspieramy naszego ucznia Igora

Pomaganie to dobro – bądź dobrym człowiekiem!

5 grudnia zorganizowaliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Wolontariatu.

Uczniowie przygotowali kolorowy  happening - z  plakatami propagującymi bezinteresowne pomaganie  przemaszerowali korytarzami szkoły. Przez tubę odczytali Kodeks Etyczny Wolontariusza, tłumaczyli zasady wolontariatu  Organizatorzy  rozdawali serduszka i ciasto. Wspólnie zatańczyli  belgijkę.

Podopieczni MINI ZOO  w Parku im. Jacka Kuronia  przyjmą kasztany i żołędzie.

Jeśli chcesz pomóc zwierzętom- przynoś dary do biura przy wybiegu kóz.

Nie bądź obojętny. Zwierzęta proszą o pomoc!