Uczniowie z klasy 3b spędzili 5 dni (od 23 do 27 maja) na wycieczce integracyjno-edukacyjnej w Wiśle. Zwiedzili Centrum Pasterskie, gdzie mieli okazję poznać wszystkie etapy wyrobu oscypków oraz pozyskiwania wełny. W Koniakowie zobaczyli piękne tradycyjne koronki. Byli również pod Skocznią Narciarską im. A. Małysza. Dzielnie maszerowali do Małej Zapory, tzw. Wiślańskiej Niagary i Zapory na Jeziorze Czerniańskim, gdzie z oddali zobaczyli Zameczek Prezydenta RP. Zwiedzili także Muzeum Beskidzkie. Tam pani przewodnik przybliżyła im życie ludzi mieszkających w górach, ich codzienne zajęcia, folklor oraz tradycyjne ubiory beskidzkich górali. Jednak największe wrażenie wywarła na dzieciach wizyta u kowala w kuźni. Dodatkową atrakcją był przejazd „Ciuchcią Wiślańską” i ”Zielony kulig” zakończony pieczeniem kiełbasek w bacówce. Trochę zmęczeni, ale w dobrych humorach i pełni wrażeń wrócili do stęsknionych Rodziców.
Dyrekcja
Wycieczka do Wisły - klasa 3b
Wycieczka klasy 4b
23 maja klasa 4b wyjechała na integracyjną wycieczkę do Żarek i Złotego Potoku.
Trasę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.
Dzieci wyruszyły w fascynującą podróż w czasie, podczas której poznawali historię młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa oraz szewstwa. Uczniowie poznali autentyczne urządzenia. Oglądali multimedialne prezentacje, interaktywne gry oraz warsztaty i drobne czynności związane z młynarstwem, w tym robienie mąki różnymi sposobami. Jako młynarze dobrze się bawili!
Następnie weszliśmy na leśny szlak z Ostrężnika do Złotego Potoku. Po drodze uczniowie podziwiali wapienne skałki – robili zdjęcia pod Bramą Twardowskiego i Niedźwiedzią Grotą.
W Złotym Potoku odpoczywaliśmy nad stawami i kosztowaliśmy tutejszych smakołyków.
W parku na wprost Pałacu Krasińskich rozłożyliśmy kocyki. Część chłopców grała w piłkę, inni uczestniczyli w plenerze malarskim – szkicowali pałac.
Pogoda i humory dopisały!
Wolontariat
Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszek, które cały rok aktywnie uczestniczyły w spacerach oraz dbały o podopiecznych w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu.
WYSTAWA PLASTYCZNA
20 maja odbył się kolejny wernisaż wystawy plastycznej. Swoje prace prezentował uczeń klasy 6b Wiktor Mendakiewicz. Wiktor jest pasjonatem zoologii, posiada dużą wiedzę o różnych gatunkach zwierząt. Jego wizerunki jaszczurek, dinozaurów i smoków zachwycają precyzją wykonania detali anatomicznych oraz wyobraźnią twórczą i fantazją. Ulubionym narzędziem pracy Wiktora są pisaki, które łączy z farbą akrylową i akwarelową.
Animalistyczna tematyka prac Wiktora wzbudza duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy podziwiają talent młodego artysty.
Życzymy Wiktorowi wielu sukcesów!
p. Irena Federowicz
17 maja - Międzyszkolny konkurs historyczno–plastyczny
Uczniowie naszej szkoły brali udział w międzyszkolnym konkursie historyczno–plastycznym: „Zabytki sakralne Sosnowca”. Organizatorem konkursu byli nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 w Sosnowcu. Opiekę artystyczną nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowała pani Irena Federowicz.
Celem konkursu było:
- rozwijanie zainteresowań uczniów ich „małą ojczyzną”,
- rozwijanie zdolności i umiejętności artystycznych uczniów,
- pogłębianie wiedzy na temat zabytków naszego miasta.
Laureaci konkursu plastycznego:
II miejsce – Amelia Kaczmarzyk kl. 7aMiłosz Szmidt kl. 5a
III miejsce – Zuzanna Zaręba kl. 8dWyróżnienie: Zuzanna Wręczycka kl. 6a
Laureatka konkursu fotograficznego:
I miejsce – Antonina Nowek kl. 7a
Sukcesy w Miejskim konkursie geograficzno-historycznym
Z przyjemnością informujemy, że w Miejskim Konkursie geograficzno-historycznym „Sosnowiec dawniej i dziś” Nasi uczniowie zdobyli:
- w kategorii „Album”:
I miejsce - Karol Domagała
III miejsce - Vanessa Chatys
- w kategorii „Prezentacja multimedialna”:
II miejsce - Miłosz Szmidt
Gratulacje!
Wycieczka do Funzeum
W środę 11 maja klasy Ic i IIa były na wycieczce w Funzeum w Gliwicach. Funzeum to muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Biegaliśmy, śmialiśmy się i doświadczaliśmy – było fantastycznie!
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty
- 24 maja godz. 9:00 – język polski
- 25 maja godz. 9:00 – matematyka
- 26 maja godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Uczniowie zdający egzamin przychodzą codziennie do szkoły o godz. 8:30.
Dla uczniów klas I-VII wyżej wymienione dni są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
Piknik rodzinny
Zapraszamy :)
XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
CZERNIAK NIE WYBIERA!!!
Jest najbardziej złośliwym ze wszystkich nowotworów skóry. Może jednak rozwinąć się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Głównym winowajcą jest promieniowanie słoneczne zawierające niewidzialne promienie ultrafioletowe (UV), które powodują uszkodzenia skóry, co w długiej perspektywie może prowadzić do powstania nowotworów skóry. Od wielu dekad liczba zachorowań na czerniaki dynamicznie rośnie – w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się aż o 300%. Obecnie jest to ok. 3500-4000 przypadków rocznie. Co ważne, na czer
niaka można zachorować w każdym momencie życia. Konsekwencją nieodpowiedzialnych zachowań i braku profilaktyki jest też wysoki odsetek śmiertelności (od 40% do nawet 60%) u osób po 70 roku życia.
Rozsądek i odpowiedzialne podejście do ochrony skóry nie wyklucza dobrej zabawy. To gwarancja udanych wakacji i dobrych wspomnień – przekonują Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona, aktorki wspierające Tydzień Świadomości Czerniaka 2022. Jedenastą edycję wydarzenia, pod hasłem Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA organizuje Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, stawiając sobie za cel edukację w zakresie ochrony skóry, szczególnie podczas okresu wakacyjnego. To odpowiedź na rosnącą popularność wyjazdów w ciepłe rejony, a tym samym ekspozycję na silne promieniowanie słoneczne, bez zachowania odpowiedniej ochrony, które mogą mieć bezpośredni wpływ na częstotliwość występowania czerniaka.
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Zachęcamy do obejrzenia filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg&fbclid=IwAR3A4JHdykyi5JiqFWbA9bWE54ZQKRdQ39vl0vvalM6BJy33ZCymuF5yeW0
KONSULTACJE Z RODZICAMI
Dzień Pszczoły Miodnej
20 maja to Dzień Pszczoły Miodnej - niech żyją pszczółki! Tak obchodziły ten dzień uczniowie klasy 1b :)
19 maja - Słoneczny Rajd klas piątych do Ojcowskiego Parku Narodowego
Uczniowie klas piątych wybrali się na Słoneczny Rajd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda i humory dopisały. Wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.
Warsztaty pierwszej pomocy w kl. 3a
Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy. Pilnie uczyli się, ćwiczyli i teraz możecie zawsze liczyć na ich pomoc w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej!
Warsztaty "Pierwsza pomoc przedmedyczna"
13 maja klasach starszych zorganizowano akcję ,,Warto to wiedzieć, czyli pierwsza pomoc dla każdego". Celem było uświadomienie młodzieży potrzeby udzielenia pomocy drugiej osobie, z uwzględnieniem własnego bezpieczeństwa.
Warsztaty artystyczne
12 maja uczniowie klasy 6 a uczestniczyli w warsztatach artystycznych, które odbywały się w Muzeum w Sosnowcu. Tematem zajęć były „Małe formy rzeźbiarskie”. Uczniowie wyczarowali z gliny przeróżne zwierzęta. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże, wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią twórczą.
Po zakończeniu zajęć uczniowie zwiedzili unikatową wystawę szkła artystycznego, która należy do stałych ekspozycji muzeum.
Kolejnym elementem wycieczki był plener fotograficzny. Uczniowie wykonali zdjęcia detali architektonicznych neobarokowego pałacu Schoenów, jednego z najpiękniejszych sosnowieckich zabytków. Najciekawsze zdjęcia wezmą udział w szkolnym konkursie fotograficznym „Zabytki Sosnowca”, którego organizatorką jest pani Irena Federowicz.
WYNIKI KONKURSU "MAM TALENT"
Kategoria:
- śpiew
1. miejsce - Mikołaj Peret 6b
2. miejsce - Lena Zgrajek 2c
3. miejsce - Paulina Sadowska 7a
- taniec
1. miejsce - Wiktoria Bazgier 3a
2. miejsce - Maria Szczepaniak 3a
- instrument
1. miejsce - Mateusz Mermel 7c
2. miejsce - Hanna Wujek 2c
3. miejsce - Witold Bajek 4c
- budownictwo/lego/
1. miejsce - Kacper Suchorski 3b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!
Dzień Polskiej Niezapominajki
Niezapominajka - kwiatek niepozorny, ale pamięć jak najbardziej ważna, no to się przygotowujemy! Dzieciaki z kl. 1 b pięknie się do tego święta przygotowały :)
Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.
Szkolna wystawa plastyczna
W maju na terenie naszej szkoły odbyła się kolejna wystawa prac plastycznych. Swoje prace zaprezentowała uczennica klasy 7b Zuzanna Mucha. Zuzia uczęszcza na pozalekcyjne zajęcia koła plastycznego, gdzie pod kierunkiem instruktora, tworzy piękne prace w różnorodnych technikach plastycznych. Zachwycają nas zarówno jej rysunki suchymi i olejnymi pastelami, jak również akwarelowe pejzaże. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, stanowi inspirację dla innych uczniów, którzy coraz chętniej chcą prezentować swoje uzdolnienia na forum szkoły.
Gratulujemy Zuzi wspaniałego talentu i życzymy wielu sukcesów!
mgr I. Federowicz
Warsztaty plastyczne - klasa 1b
11 mają klasa 1b wybrała się na warsztaty plastyczne. Podczas zajęć uczniowie mogli pomalowac sobie worek na wakacje wg własnego pomysłu. Powstały na prawdę ciekawe prace >>>zobacz zdjęcia<<<
Archiwum Aktualności