W środę 11 maja klasy Ic i IIa były na wycieczce w Funzeum w Gliwicach. Funzeum to muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Biegaliśmy, śmialiśmy się i doświadczaliśmy – było fantastycznie!
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty
- 24 maja godz. 9:00 – język polski
- 25 maja godz. 9:00 – matematyka
- 26 maja godz. 9:00 – język obcy nowożytny
Uczniowie zdający egzamin przychodzą codziennie do szkoły o godz. 8:30.
Dla uczniów klas I-VII wyżej wymienione dni są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
CZERNIAK NIE WYBIERA!!!
Jest najbardziej złośliwym ze wszystkich nowotworów skóry. Może jednak rozwinąć się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Głównym winowajcą jest promieniowanie słoneczne zawierające niewidzialne promienie ultrafioletowe (UV), które powodują uszkodzenia skóry, co w długiej perspektywie może prowadzić do powstania nowotworów skóry. Od wielu dekad liczba zachorowań na czerniaki dynamicznie rośnie – w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się aż o 300%. Obecnie jest to ok. 3500-4000 przypadków rocznie. Co ważne, na czer
niaka można zachorować w każdym momencie życia. Konsekwencją nieodpowiedzialnych zachowań i braku profilaktyki jest też wysoki odsetek śmiertelności (od 40% do nawet 60%) u osób po 70 roku życia.
Rozsądek i odpowiedzialne podejście do ochrony skóry nie wyklucza dobrej zabawy. To gwarancja udanych wakacji i dobrych wspomnień – przekonują Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona, aktorki wspierające Tydzień Świadomości Czerniaka 2022. Jedenastą edycję wydarzenia, pod hasłem Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA organizuje Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, stawiając sobie za cel edukację w zakresie ochrony skóry, szczególnie podczas okresu wakacyjnego. To odpowiedź na rosnącą popularność wyjazdów w ciepłe rejony, a tym samym ekspozycję na silne promieniowanie słoneczne, bez zachowania odpowiedniej ochrony, które mogą mieć bezpośredni wpływ na częstotliwość występowania czerniaka.
Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
Zachęcamy do obejrzenia filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg&fbclid=IwAR3A4JHdykyi5JiqFWbA9bWE54ZQKRdQ39vl0vvalM6BJy33ZCymuF5yeW0
19 maja - Słoneczny Rajd klas piątych do Ojcowskiego Parku Narodowego
Uczniowie klas piątych wybrali się na Słoneczny Rajd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Pogoda i humory dopisały. Wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.
Warsztaty pierwszej pomocy w kl. 3a
Uczniowie klasy 3a uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy. Pilnie uczyli się, ćwiczyli i teraz możecie zawsze liczyć na ich pomoc w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej!
Warsztaty "Pierwsza pomoc przedmedyczna"
13 maja klasach starszych zorganizowano akcję ,,Warto to wiedzieć, czyli pierwsza pomoc dla każdego". Celem było uświadomienie młodzieży potrzeby udzielenia pomocy drugiej osobie, z uwzględnieniem własnego bezpieczeństwa.
Warsztaty artystyczne
12 maja uczniowie klasy 6 a uczestniczyli w warsztatach artystycznych, które odbywały się w Muzeum w Sosnowcu. Tematem zajęć były „Małe formy rzeźbiarskie”. Uczniowie wyczarowali z gliny przeróżne zwierzęta. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże, wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią twórczą.
Po zakończeniu zajęć uczniowie zwiedzili unikatową wystawę szkła artystycznego, która należy do stałych ekspozycji muzeum.
Kolejnym elementem wycieczki był plener fotograficzny. Uczniowie wykonali zdjęcia detali architektonicznych neobarokowego pałacu Schoenów, jednego z najpiękniejszych sosnowieckich zabytków. Najciekawsze zdjęcia wezmą udział w szkolnym konkursie fotograficznym „Zabytki Sosnowca”, którego organizatorką jest pani Irena Federowicz.
WYNIKI KONKURSU "MAM TALENT"
Kategoria:
- śpiew
1. miejsce - Mikołaj Peret 6b
2. miejsce - Lena Zgrajek 2c
3. miejsce - Paulina Sadowska 7a
- taniec
1. miejsce - Wiktoria Bazgier 3a
2. miejsce - Maria Szczepaniak 3a
- instrument
1. miejsce - Mateusz Mermel 7c
2. miejsce - Hanna Wujek 2c
3. miejsce - Witold Bajek 4c
- budownictwo/lego/
1. miejsce - Kacper Suchorski 3b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!
Dzień Polskiej Niezapominajki
Niezapominajka - kwiatek niepozorny, ale pamięć jak najbardziej ważna, no to się przygotowujemy! Dzieciaki z kl. 1 b pięknie się do tego święta przygotowały :)
Dzień Niezapominajki obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.
Szkolna wystawa plastyczna
W maju na terenie naszej szkoły odbyła się kolejna wystawa prac plastycznych. Swoje prace zaprezentowała uczennica klasy 7b Zuzanna Mucha. Zuzia uczęszcza na pozalekcyjne zajęcia koła plastycznego, gdzie pod kierunkiem instruktora, tworzy piękne prace w różnorodnych technikach plastycznych. Zachwycają nas zarówno jej rysunki suchymi i olejnymi pastelami, jak również akwarelowe pejzaże. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, stanowi inspirację dla innych uczniów, którzy coraz chętniej chcą prezentować swoje uzdolnienia na forum szkoły.
Gratulujemy Zuzi wspaniałego talentu i życzymy wielu sukcesów!
mgr I. Federowicz
Warsztaty plastyczne - klasa 1b
11 mają klasa 1b wybrała się na warsztaty plastyczne. Podczas zajęć uczniowie mogli pomalowac sobie worek na wakacje wg własnego pomysłu. Powstały na prawdę ciekawe prace >>>zobacz zdjęcia<<<
231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Tego dnia obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania. 18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa.
2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi wprowadzony został w 2004 roku. Co roku 2-go maja obywatele Polski wywieszają flagę Polski. Poza Dniem Flagi obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Wybór daty 2 maja ma także uzasadnienie historyczne. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej.
Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste".
1 maja Święto Pracy
Co to za święto i dlaczego je obchodzimy?
Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago.
W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład. W tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby. Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot 1886. Demonstracja została nazwana "Kampanią na rzecz 8-godzinnego dnia pracy". Kilka lat po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie dniem upamiętniającym strajk, który miał miejsce w Chicago.
Majowe święta w klasach 1-3
W związku ze zbliżającymi się majowymi świętami narodowymi, uczniowie klas 1-3 podjęli szereg działań, aby przygotować się do obchodów: 1, 2, i 3 Maja. Powstały piękne prace plastyczne, flagi i kokardy narodowe. Efekty ich pracy zostały zebrane w albumie fotograficznym: >>>zobacz zdjęcia<<<
Klasa 1b z tej okazji przygotowała również piosenkę o Polsce: >>>posłuchaj<<<
Piosenka o Polsce - klasa 1b
O Polsce można mówić piękne wiesze lub pisać mądre książki. Ale co to jest Polska? Zapraszamy do wysłuchania piosenki w wykonaniu uczniów klasy 1 b a wszystko stanie się jasne. Życzymy miłego świętowania z okazji świąt narodowych.
Anna Wojnowska
26 kwietnia „Rocznice wpisane w Historię Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego”
Uczniowie Szkolnego Klubu im. Armii Krajowej, brali udział w spotkaniu edukacyjnym „Rocznice Wpisane w Historię Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego”
- 120 lat praw miejskich Sosnowca,
- 100 rocznica przyłączenia Górnego Śląska do Polski,
- 80 rocznica powstania Armii Krajowej,
- 30 rocznica powstania Diecezji Sosnowieckiej,
- 25 rocznica powstania Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła,
- 10 rocznica działalność w Sosnowcu Rycerzy Kolumba,
Celem spotkania było pogłębienie wiedzy o Naszym pięknym mieście i regionie.
Igor Imiołczyk
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie