• Rekrutacja uzupełniająca do klas I

• Szanowni Rodzice,

Informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 14 Prezydenta Miasta Sosnowca z dnia 10 stycznia 2023 r. rekrutacja uzupełniająca do klas I publicznych szkół podstawowych ogólnodostępnych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Sosnowiec rozpocznie się 1 czerwca 2023 r.
            Składanie wniosków przez rodziców możliwe będzie przez elektroniczny serwis rekrutacyjny:
            od  1 czerwca 2023 r. do dnia 7 czerwca 2023 r. do godz. 15.00.

• Laureat konkursu międzyszkolnego

• W IV edycji Międzyszkolnego konkursu "SYMETRIA W MARTWEJ NATURZE"

Antoni Gurdek z klasy IVb zdobył II miejsce za pracę „Kompozycja świec”.

Serdecznie mu gratulujemy, ponieważ konkurencja była bardzo duża.

W konkursie brało udział kilkudziesiętu uczniów ze szkół z terenu Sosnowca, Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i Katowic.

• Warsztaty ekologiczne

• Uczniowie klasy 5b i 5c uczestniczyli w warsztatach ekologicznych

"Sosnowiec – leśne połączenia" prowadzonych przez sympatyczne panie z Fundacji Leśne Projekty.

Uczniowie spacerowali po naszym parku – części leśnej i uczestniczyli w treningu uważności, czyli leśnej aktywności z wykorzystaniem wszystkich zmysłów.

Uczyli się, jak osiągać harmonię z przyrodą, dostrzegać i dbać o to, co nas otacza. Zdobywali wiedzę na temat dobroczynnego wpływu lasu na zdrowie i samopoczucie.

• Wycieczka do Śląskiego Planetarium

• 5 maja uczniowie klas czwartych wyruszyli w fascynującą podróż, aby poznać piękno kosmosu i zainspirować się do zgłębiania wiedzy o wszechświecie, do największego i najstarszego w  Polsce Śląskiego Planetarium, które powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

Uczniowie uczestniczyli w dwulekcyjnych zajęciach: Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba?

Przedstawione zostały następujące tematy:

• Orientacja na sferze niebieskiej - kierunki świata.
            • Gwiazdy i gwiazdozbiory.
            • Model geocentryczny budowy świata. Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika.
            • Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

Z pewnością nawet najtrudniejsze zagadnienia łatwiej zgłębić, jeżeli lekcje odbywają się w niecodzienny sposób i w tak atrakcyjnym miejscu jakim jest Planetarium Ślaskie w Chorzowie.

Serdecznie wszystkim polecamy to niezwykłe miejsce!!!

>>>fotorelacja<<<

opis i zdjęcia

p. S. Schab i p. I. Wąsowicz

• Laureatka wojewódzkiego konkursu

• W  Wojewódzkim konkursie literacko – plastycznym  „Kości opowieści – odkryj w sobie literata” wzięły udział 234 osoby z 59 szkół podstawowych z województwa śląskiego.

Konkurs polegał na wybraniu pięciu obrazków i na ich podstawie zredagowaniu opowiadania.

Naszą szkołę reprezentowała Maria Szczepaniak, uczennica klasy IV a, która zdobyła w tym konkursie II miejsce.

Marysi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Uczennicę do konkursu przygotowała pani Joanna Ocieczek.

• VII Staszicowska Gala Mistrzów - nasz laureat

• W środę, 26 kwietnia br., odbyła się VII Staszicowska Gala Mistrzów – uroczystość, na której Mistrzom, czyli laureatom i wyróżnionym w licznych tegorocznych staszicowskich konkursach wiedzowych uczniom szkół podstawowych z woj. śląskiego wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe.

Nagrody Mistrzom wręczali: dyrektor Liceum – Pan Grzegorz Walotek, wicedyrektor – Pani Maria Stecka  oraz profesorowie, którzy byli inicjatorami i organizatorami konkursów.

Wśród laureatów znalazł się również uczeń naszej szkoły!

"Kram z poezją" - XXIV Wojewódzki Konkurs Polonistyczny im. prof. Jerzego Krama dla uczniów szkół podstawowych

II miejsce: Mateusz Mermel - klasa VIII c

opiekun: p. I. Lewandowska

VIII Wojewódzki Konkurs Plastyczny "I ... imagine, ilustrate, ideate, illuminiate. Wyobrażam sobie, ilustruję, tworzę, wyjaśniam"

II miejsce: Mateusz Mermel - klasa VIII c

opiekun: p. I. Lewandowska

GRATULUJEMY!!!

• Majowe święta

• Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w dziejach naszej ojczyzny.

1 maja – to Międzynarodowy Dzień Ludzi Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r.

W Polsce 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy w 1950 r.

2 maja – obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz  Dzień Polonii i Polaków za granicą.

To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione przez Sejm w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

3 maja – obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.

Nasza konstytucja była pierwszą w Europie a drugą na świecie (po konstytucji Ameryki).

Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego.