• Sukcesy w Międzyszkolnym konkursie "Ja i moja szkoła"
          • Sukcesy w Międzyszkolnym konkursie "Ja i moja szkoła"

          • Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został Międzyszkolny konkurs "Ja i moja szkoła" organizowany przez Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu. Celem konkursu było wykonanie prezentacji na temat swojej szkoły i swoich zainteresowań. Nasze uczennice były bezkonkurencyjne i zajęły I i II miejsce. I miejsce i nagrodę otrzymała Nikola Faracik z klasy 8b zaś II miejsce i nagroda powędrowała do Antoniny Nowek z klasy 7aKomisja Konkursowa przyznała również wyróżnienie naszej uczennicy z klasy 8b Nikoli ChankowskiejOpiekę nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowała pani Agnieszka Dziedzic. Nagrody w postaci dyplomów, edukacyjnych robotów solarnych, książek z dziedziny informatyki oraz gadżetów promocyjnych zostały  już wręczone zwycięzcom.  

            >>>zobacz zdjęcia<<<

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

            p. A. Dziedzic

        • 28 maja - Piknik Rodzinny
          • 28 maja - Piknik Rodzinny

          • „Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę. Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata…”

             

            Piknik Rodzinny jest imprezą, która już mocno wpisała się w tradycję szkoły i jest oczekiwana z niecierpliwością przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców.

            28 maja 2022 r. odbył się pierwszy po kilkuletniej przerwie Piknik Rodzinny. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci, nauczycieli i całej społeczności lokalnej. Już od ósmej dzieci, wspólnie z nauczycielami i rodzicami, dekorowały plac i boisko szkolne. Pierwsi uczestnicy imprezy przybyli krótko przed dziesiątą, a chwilę później Pani Dyrektor uroczyście otworzyła piknik. 

             Mieliśmy przyjemność gościć p. Mateusza Bochenka – Posła na Sejm RP, przedstawicieli władz miejskich: p. Danutę Gojną-Ucińską – Radną Rady Miasta Sosnowca, p. Małgorzatę Pogodę-Mendakiewicz –  Radną Rady Miasta Sosnowca, p. Łukasza Krawca  – Radnego Rady Miasta Sosnowca oraz dyrektorów okolicznych szkół i przedszkoli: p. Marię Guzik (SP nr 35), p. Olgę Chodakowską (ZSO nr 11),  p. Joannę Barańską (Przedszkole nr 33) oraz p. Jakuba Wiśniewskiego (SP nr 33).

            Pogoda, prawie dopisała. Rozpadało się dopiero podczas losowania nagród, dla tych, którzy brali udział w konkurencjach sportowych. W trakcie całej imprezy Rodziny mogły oddać się wspólnym zabawom i mile spędzić czas w gronie znajomych oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. A było ich niemało, bowiem w programie zaplanowano liczne działania artystyczne i sportowe, rozgrywki adresowane do wszystkich uczestników.

            Najmłodsze dzieci bawiły się na dmuchanej zjeżdżalni, a także korzystały z oferty stoisk z artystycznym malowaniem twarzy, paznokci czy doczepianiem kolorowych warkoczy.

            Na pikniku nie mogło zabraknąć prezentacji talentów uczniów naszej szkoły. Na część artystyczną poprowadzoną przez ósmoklasistów: Michała Rygalika i Aleksandra Szotka złożyły się piosenki, układy taneczne, gry na instrumentach. Uczniowie naszej szkoły pokazali jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć, grać i wspólnie się bawić. Występy zostały nagrodzone gorącymi brawami, co było największym wyróżnieniem dla młodych artystów.

            >>>zobacz filmik<<<

             

            Każdy mógł obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy, zajrzeć do wnętrza karetki, radiowozu i  zasiąść za kierownicą wozu strażackiego. Wozy służb uprzywilejowanych Zagłębiowskiej Grupy Ratowniczej, Straży Pożarnej oraz Policji były oblegane a strażacy, ratownicy medyczni i policjanci zasypywani pytaniami.

            Ratownicy z Zagłębiowskiej Grupy Ratowniczej w trakcie trwania całej imprezy prowadzili szkolenia z udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów osoby dorosłej, nastolatka i dziecka. Cieszymy się, że tak liczna grupa wśród nas miała możliwość przetrenowania i nauczenia się jak reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

            Nasz Sznupek cieszył się również niemałą popularnością. Niejeden uczeń i uczennica mają w swoich telefonach selfie z maskotką śląskiej policji.

            W czasie pikniku wszyscy mogliśmy raczyć się żurkiem, kiełbaską, wspaniałym ciastem, watą cukrową i lemoniadą. Nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą –  za co serdecznie im dziękujemy.

            Wydaje się, że wszyscy, którzy tego dnia przyszli do szkoły, uczestniczyli w innych niż zwykle zajęciach szkolnych, byli zadowoleni i odczuwali radość. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Atrakcje tego dnia zorganizowane dla dzieci i rodziców pokazały zdrową formę spędzania wolnego czasu oraz dobry sposób na integrację rodziny.

            Piknik zakończył się sukcesem organizacyjnym dzięki pomocy: Rodziców na czele z przewodniczącą Rady Rodziców – panią Martą Muchą, pomocy rzeczowej udzielonej przez sponsorów, wsparcia gminy Sosnowiec, Ochotniczej Straży Pożarnej Sosnowiec-Cieśle, V Komisariatu Policji oraz Zagłębiowskiej Grupy Ratowniczej.

            Dziękujemy organizatorom, gościom, rodzicom i dzieciom za tak mile spędzony czas.

            Do zobaczenia za rok!

            >>>Zajrzyjcie do obszernej fotorelacji<<<

        • Piknik Rodzinny - WARSZTATY ARTYSTYCZNE
          • Piknik Rodzinny - WARSZTATY ARTYSTYCZNE

          • Podczas Pikniku Rodzinnego w pracowni plastycznej odbyły się kreatywne warsztaty artystyczne dla młodych artystów. Tematem prac plastycznych była martwa natura. Uczestnicy zajęć stosowali różnorodne techniki plastyczne: malarstwo akwarelą i farbą plakatową oraz rysunek pastelami olejnymi. Pod kierunkiem pani Ireny Federowicz powstały piękne prace, które będzie można podziwiać na pokonkursowej wystawie. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

             Laureaci konkursu:

            I miejsce: Aleksandra Szewczyk kl. 5b

            II miejsce: Karolina Drab kl. 7b, Ewa Wleciał kl. 4c

            III miejsce: Miłosz Szmidt kl. 5a, Jakub Gorczyca kl. 5 a

            Wyróżnienia: Sandra Masalska kl. 6 a, Emlia Monka kl. 6 a,

                                   Wiktoria Janeczek kl. 5a, Agata Grochala kl. 5b.

            >>>zobacz zdjęcia<<<

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

        • Wycieczka do Wisły - klasa 3b
          • Wycieczka do Wisły - klasa 3b

          • Uczniowie z klasy 3b spędzili 5 dni (od 23 do 27 maja) na wycieczce integracyjno-edukacyjnej w Wiśle. Zwiedzili Centrum Pasterskie, gdzie mieli okazję poznać wszystkie etapy wyrobu oscypków oraz pozyskiwania wełny. W Koniakowie zobaczyli piękne tradycyjne koronki. Byli również pod Skocznią Narciarską im. A. Małysza. Dzielnie maszerowali do Małej Zapory, tzw. Wiślańskiej Niagary i Zapory na Jeziorze Czerniańskim, gdzie z oddali zobaczyli Zameczek Prezydenta RP. Zwiedzili także Muzeum Beskidzkie. Tam pani przewodnik przybliżyła im życie ludzi mieszkających w górach, ich codzienne zajęcia, folklor oraz tradycyjne ubiory beskidzkich górali. Jednak największe wrażenie wywarła na dzieciach wizyta u kowala w kuźni. Dodatkową atrakcją był przejazd „Ciuchcią Wiślańską” i ”Zielony kulig” zakończony pieczeniem kiełbasek w bacówce. Trochę zmęczeni, ale w dobrych humorach i pełni wrażeń wrócili do stęsknionych Rodziców.

            >>>zobacz zdjęcia<<<

        • Wycieczka klasy 4b
          • Wycieczka klasy 4b

          • 23 maja klasa 4b wyjechała na integracyjną wycieczkę do Żarek i Złotego Potoku.

            Trasę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach.

            Dzieci wyruszyły w fascynującą podróż w czasie, podczas której poznawali historię młynarstwa, piekarstwa, bednarstwa, kołodziejstwa oraz szewstwa. Uczniowie poznali autentyczne urządzenia. Oglądali multimedialne prezentacje, interaktywne gry oraz warsztaty i drobne czynności związane z młynarstwem, w tym robienie mąki różnymi sposobami. Jako młynarze dobrze się bawili!

            Następnie weszliśmy na leśny szlak z Ostrężnika do Złotego Potoku. Po drodze uczniowie podziwiali wapienne skałki – robili zdjęcia pod Bramą Twardowskiego i Niedźwiedzią Grotą.

            W Złotym Potoku odpoczywaliśmy nad stawami i kosztowaliśmy tutejszych smakołyków.

            W parku na wprost Pałacu Krasińskich rozłożyliśmy kocyki. Część chłopców grała w piłkę, inni uczestniczyli w plenerze malarskim – szkicowali pałac.

             Pogoda i humory dopisały!

            >>>zobacz zdjęcia<<<

        • WYSTAWA PLASTYCZNA
          • WYSTAWA PLASTYCZNA

          • 20 maja odbył się kolejny wernisaż wystawy plastycznej. Swoje prace prezentował uczeń klasy 6b Wiktor Mendakiewicz. Wiktor jest pasjonatem zoologii, posiada dużą wiedzę o różnych gatunkach zwierząt. Jego wizerunki jaszczurek, dinozaurów i smoków zachwycają precyzją wykonania detali anatomicznych oraz wyobraźnią twórczą i fantazją. Ulubionym narzędziem pracy Wiktora są pisaki, które łączy z farbą akrylową i akwarelową.

            Animalistyczna tematyka prac Wiktora wzbudza duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy podziwiają talent młodego artysty.

            >>>zobacz zdjęcia<<<

            Życzymy Wiktorowi wielu sukcesów!

            p. Irena Federowicz

        • 17 maja - Międzyszkolny konkurs historyczno–plastyczny
          • 17 maja - Międzyszkolny konkurs historyczno–plastyczny

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w międzyszkolnym konkursie historyczno–plastycznym: „Zabytki sakralne Sosnowca”. Organizatorem konkursu byli nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 13 w Sosnowcu. Opiekę artystyczną nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowała pani Irena Federowicz.  

            Celem konkursu było:

            - rozwijanie zainteresowań uczniów ich „małą ojczyzną”,

            - rozwijanie zdolności i umiejętności artystycznych uczniów,

            - pogłębianie wiedzy na temat zabytków naszego miasta.

             

            Laureaci konkursu plastycznego:

            II miejsce – Amelia Kaczmarzyk kl. 7aMiłosz Szmidt kl. 5a

            III miejsce – Zuzanna Zaręba kl. 8dWyróżnienie: Zuzanna Wręczycka kl. 6a

             

            Laureatka konkursu fotograficznego:

            I miejsce – Antonina Nowek kl. 7a

            >>>zobacz zdjęcia<<<

        • Sukcesy w Miejskim konkursie geograficzno-historycznym
          • Sukcesy w Miejskim konkursie geograficzno-historycznym

          • Z przyjemnością informujemy, że w Miejskim Konkursie geograficzno-historycznym „Sosnowiec dawniej i dziś” Nasi uczniowie zdobyli:

            - w kategorii „Album”:

                       I miejsce - Karol Domagała

                      III miejsce - Vanessa Chatys

            - w kategorii „Prezentacja multimedialna”:

                      II miejsce - Miłosz Szmidt

            Gratulacje!

        • Wycieczka do Funzeum
          • Wycieczka do Funzeum

          • W środę 11 maja klasy Ic i IIa były na wycieczce w Funzeum w Gliwicach. Funzeum to muzeum światła i koloru, gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Biegaliśmy, śmialiśmy się i doświadczaliśmy – było fantastycznie!

            >>>zobacz zdjęcia<<<

        • Egzamin ósmoklasisty
          • Egzamin ósmoklasisty

          • Egzamin ósmoklasisty

            • 24 maja godz. 9:00 – język polski
            • 25 maja godz. 9:00 – matematyka
            • 26 maja godz. 9:00 – język obcy nowożytny

            Uczniowie zdający egzamin przychodzą codziennie do szkoły o godz. 8:30.

            Dla uczniów klas I-VII wyżej wymienione dni są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

        • XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka
          • XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

          •  

            SKN Onkoma COI

            Znamię. Znam je?

            CZERNIAK NIE WYBIERA!!!

            Jest najbardziej złośliwym ze wszystkich nowotworów skóry. Może jednak rozwinąć się także na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Głównym winowajcą jest promieniowanie słoneczne zawierające niewidzialne promienie ultrafioletowe (UV), które powodują uszkodzenia skóry, co w długiej perspektywie może prowadzić do powstania nowotworów skóry. Od wielu dekad liczba zachorowań na czerniaki dynamicznie rośnie – w ciągu ostatnich 30 lat zapadalność na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się aż o 300%. Obecnie jest to ok. 3500-4000 przypadków rocznie. Co ważne, na czer

            niaka można zachorować w każdym momencie życia. Konsekwencją nieodpowiedzialnych zachowań i braku profilaktyki jest też wysoki odsetek śmiertelności (od 40% do nawet 60%) u osób po 70 roku życia.

            Rozsądek i odpowiedzialne podejście do ochrony skóry nie wyklucza dobrej zabawy. To gwarancja udanych wakacji i dobrych wspomnień – przekonują Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona, aktorki wspierające Tydzień Świadomości Czerniaka 2022. Jedenastą edycję wydarzenia, pod hasłem Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA organizuje Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, stawiając sobie za cel edukację w zakresie ochrony skóry, szczególnie podczas okresu wakacyjnego. To odpowiedź na rosnącą popularność wyjazdów w ciepłe rejony, a tym samym ekspozycję na silne promieniowanie słoneczne, bez zachowania odpowiedniej ochrony, które mogą mieć bezpośredni wpływ na częstotliwość występowania czerniaka.

            Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

            Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

            Zachęcamy do obejrzenia filmu:

            https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg&fbclid=IwAR3A4JHdykyi5JiqFWbA9bWE54ZQKRdQ39vl0vvalM6BJy33ZCymuF5yeW0