• Z kulturą mi do twarzy

• W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział
          w Międzynarodowym  Projekcie Edukacyjnym
          "Z kulturą mi do twarzy"

Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/ 2024 (pkt. 1, 2, 4, 8, 10).

Cele główne:

• Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele).
          • Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej.
          • Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
          • Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

Cele szczegółowe:

• promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno,
          • rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką,
          • współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym,
          • wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm - kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych,
          • kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku,
          • zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie,
          • współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

Autorzy projektu: Paulina Berkowska i Mariusz Berkowski

Szkolny koordynator projektu: Katarzyna Łatka

MODUŁ I - W KRAINIE MUZ

Zadanie nr 1

W magicznym świecie dźwięków - poznawanie instrumentów muzycznych, ich wyglądu i brzmienia

Ekoinstrumenty

Zadanie nr 7

Piosenka jest dobra na wszystko. Zimowy przegląd twórczości dziecięcej: Zima w piosence

Zadanie nr 15

Mistrzowie pędzla - zapoznanie z dziełami wybitnych malarzy

Zadanie  nr 28

Z poezją w sercu i na ustach. Zimowy przegląd twórczości dziecięcej - konkurs recytatorski "Zima w poezji"

Zadanie nr 38

Kino wspomnień - projekcja bajek sprzed lat

Zadanie nr 46

Dzień Kropki - zorganizowanie święta kreatywności

MODUŁ II - TU JEST MOJE MIEJSCE

Zadanie nr 2

Barwy regionu - Barbórka; wykonanie pracy plastycznej prezentującej strój regionalny.

Zadanie nr 8

Najpiękniejsze zakątki Polski - wykonanie pocztówek z wakacji.

Zadanie nr 15

Pejzaże Polski - zorganizowanie konkursu plastycznego oraz wystawy prac prezentujących piękno polskiej przyrody.

Zadanie nr 16

Do hymnu! - przygotowanie uroczystości patriotycznej/ zajęć z okazji świąt państwowych. Kształtowanie postaw szacunku wobec symboli narodowych.

MODUŁ III - KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ

Zadanie nr 1

Kodeks dobrego zachowania - ustalenie zasad panujących w grupie i ich konsekwentne przestrzeganie

Zadanie nr 2

Tydzień uprzejmości -  rozmowa dotycząca właściwego zachowania względem innych osób, zachęcanie uczniów do niesienia pomocy innym, używania zwrotów grzecznościowych, bycia uprzejmym dla kolegów i koleżanek.

Zadanie nr 23

Nie ma dzieci, są ludzie - obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Zapoznanie uczniów z konwencją praw dziecka; przybliżenie sylwetki Janusza Korczaka

MODUŁ IV - KULTURY ŚWIATA

Zadanie nr 9

Mali i duzi architekci - konstruowanie z dostępnych materiałów budowli na wzór słynnych zabytków

Zadanie nr 13

Weneckie maski - skąd się wzięły i jak je zrobić? Wykonanie karnawałowych masek techniką dowolną

Zadanie nr 14

Karnawał na świecie - obchody, stroje, zwyczaje. Porównanie zwyczajów karnawałowych w Polsce i innych krajach. Oglądanie filmów edukacyjnych

Zadanie 19

Rangoli - zapoznanie uczniów z popularną w Indiach sztuką wizualną

Zadanie 20

Niezwykła sztuka origami - zapoznanie uczniów z historią powstania origami; wykonanie dowolnej pracy z wykorzystaniem tej techniki.

Zadanie 28

Rozmówki polsko - ukraińskie - nauka podstawowych zwrotów w języku ukraińskim