• Projekt Krokus

        •  

          Rok szkolny 2023/24

           

          W ramach Projektu Krokus zorganizowane zostały warsztaty:

          - "Tło historyczne Holokaustu" ,
          - "Odmienność i różnorodność".

          Przeprowadzono również lekcje:
          - "Nieżydowskie ofiary Holokaustu",
          "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata" oraz
          "Historia sosnowieckich Żydów".

          Na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie wykorzystano materiały dotyczące Holokaustu i innych przykładów ludobójstwa, a także losów uchodźców w czasach II wojny światowej.

          Przeprowadzone zostały konkursy:
          "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata",
          "Historia dzieci żydowskich w Sosnowcu".

          W ramach Projektu Krokus uczniowie poznali tło historyczne Holokaustu, zwrócili uwagę na to, że inne nie zawsze oznacza złe. Uczyli się tolerancji i akceptacji różnorodności. Poznali również losy sosnowieckich Żydów, zwłaszcza dzieci oraz ludzi, którzy mieli odwagę pomagać innym z narażeniem własnego życia.
           

          >>>fotogaleria<<<

           

          30.10.2023 r.Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w organizowanym corocznie Projekcie Krokus. Projekt został zainicjowany przez Holocaust Edukation Ireland. Jego koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja. Uczniowie jesienią sadzą żółte krokusy. Kwiaty, które zakwitają wiosną upamiętniają dzieci - ofiary Holocaustu.

           
           

          koordynator projektu

          p. Grażyna Gawron

           

          Rok szkolny 2022/23

          W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła ponownie włączyła się w „Projekt Krokus” koordynowany przez Żydowskie Muzeum Galicja, a zainicjowany przez Holocaust Education Trust Ireland.

           

          21.03.2023 r. - Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Krokus. Projekt Krokus to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland, a jej celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu. Krokusy, które zakwitają w pierwszych dniach wiosny, symbolizują pamięć o dzieciach zamordowanych w czasie Holokaustu, a także nadzieję i odrodzenie.

          >>>zobacz zdjęcia<<<

           

           

          17.02.2023 r. - W ramach "Projektu Krokus" uczniowie mogli poznać losy naszych rówieśników, żydowskich dzieci, w czasie II wojny światowej w Sosnowcu.

               
             
               

              

          9.12.2022 r. - W ramach "Projektu Krokus" nasi uczniowie rozpoczęli cykl zajęć warsztatowych. Właśnie odbyły zajęcia: Otwartość na różnorodność i docenianie podobieństw.

          >>>zobacz zdjęcia<<<

          7.11.2022 r.uczniowie klas szóstych i ósmych posadzili cebulki żółtych krokusów, aby upamiętnić dziecięce ofiary Holocaustu. Cebulki żółtych krokusów zasadzone jesienią dla upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci zamordowanych w czasie Holokaustu, przypomną o tym wydarzeniu  wiosną przyszłego roku zakwitając pięknie wokół szkoły.

          >>>zobacz zdjęcia<<<

          Rok szkolny 2021/22

           

          Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. W roku szkolnym 2020/2021 w projekcie wzięło udział prawie 22000 uczniów z 243 szkół.

          W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

           

          3.03.2022 r. Efekt naszego udziału w projekcie:

             

          9.11.2021 r.Udział uczniów klasy 8d w Międzynarodowym Projekcie Krokus

          >>>zobacz zdjęcia<<<